Duties and charges of Staff

I  MANDATORY BODIES    
       
1 Anti-Ragging Cell 1.Principal Coordinator
    2.Dy.Collector,Mananthavady Rep.of Civil Administration
    3.C I of Police,Mananthavady Rep.of Police Department
    4.Sajayan K S Rep. of Local Media(Open Newser)
     
    5.P.Sudheer Kumar(Asst.Prof) Rep.of Faculty Member
    6.Dr.Rohit K. Raj(Asst.Prof) Rep.of Faculty Member
    7.Seena P C(Asst.Prof) Rep.of Faculty Member
    8.Nisha P.(Asst.Prof) Rep.of Faculty Member
    9.Nikhil Baby Rep.of NGO (Thanal)
    10.Radhakrishnan Rep.of Parent
    11 Amal (II MA Eng) Rep.of Senior Student
    12.Sanika P S Rep.of Junior Student
    13.A. V. Krishnan (Supndt.) Rep.of Non Teaching Staff
2 Internal Complaints Committee    
    1.Suma Balakrishnan(Asst.Prof) Presiding Officer
    2.Sairam R.(Asst.Prof) Coordinator, IQAC
    3.Deeshma M. P. (Asst.Prof) Member(Employee)
    4 Jais George Member(NGO)
       
       
3 Grievance Redressal Cell    
    1.Principal Chairperson
    2.Dr. Sajith S(Asst.Prof) Member(Senior Faculty)
    3.Dr.Denny Joseph(Asst.Prof) Member(Senior Faculty)
    4. Sairam R. Coordinator, IQAC
4 SC/ST/OBC/Minorities Cell    
  Equal Opportunity Cell    
    1.Principal Chairman
    2.Dr. K. Rameshan K(Asst.Prof) Advisor(Senior Faculty)
    3. Krishnan A. V.  Member( Office Sup)
    4. Anil Kumar(Asst.Prof) Member( Faculty)
    5.Jaseela Thannikkad (Asst.Prof) Member( Faculty)
       
5 Anti-Sexual Harassment Cell    
    1.Principal Chairman
    2.Mammu Haji(PTA Vice Presi.) Vice Chairman
    3.Jaseela Thannikkad(Asst.Prof) Convenor(Lady Faculty Member)
    4.Ani Mathew(Asst.Prof) Lady Faculty Member
    5.Rubiya(Asst.Prof) Lady Faculty Member
    6.Deeshma M. P. (Asst.Prof) Lady Faculty Member
    7.Muhammed Jamshad K C(Asst.Prof) Discipline Committee Convenor
    8.Sheeja (Senior Clerk) Member,Office Staff
    9.Amrutha (III B Com) Member,Student
       
6 Womens’ Cell    
    1.Vidya S. Chandran (Asst.Prof) Coordinator
    2 Nisha P.  (Asst.Prof) Member
    3 Deeshma M. P.(Asst.Prof) Member
    4.Dr.Vidhya (Asst.Prof) Member
    5.Hudha Basheer (I MA English)  
    6.Aswathi K K(III BA Eco)  
    7.Dhilna Das T P(III B Com)  
    8.Shilpa jose (I Mcom)  
    9.Bismi Biju(II MA Eco)  
7 Jagratha Samithi    
    1.Seena P. C(Asst Proff) Coordinator
    2.Rubiya (Asst Proff) Member(Female Staff )
    3.Ani Mathew(Asst.Prof) Member(Female Staff )
    4.Sobin M. (Asst Proff) Member(Male Staff )
    5. Manju Pream (I MAEco) Member(Student)
    6.Hudha Basheer(I MA Eng) Member(Student)
    7.Renju Mol (I M Com) Member(Student)
    8 Harshin K R(III BA Eco) Member(Student)
    9.Amalendhu(II BA Eng) Member(Student)
    10.Oliviya (B Com) Member(Student)
    11.Aswin Krishna (III Bsc) Member(Student)
       
       
8 Counselling Cell    
    1.Seena P. C. Convener
    2.Nisha P. Member
    3.Shijo Member
    4.Renju Member
II ACADEMIC/ADMINISTARTIVE    
       
1 Planning Board    
    1.Sumesh A K(Asst.Prof) Convener
    2.Sairam R. IQAC Cordinator
    3.Sudheer Kumar  
    4.Haris P. M.  
    5.Dr.Rohith K. Raj  
    6.Sarath S.   
    7.Dr.Sajith M  
    8.Sajith Nirmalagiri  
    9.Dipin Kumar (Alumini)  
    10.Dr.Denny Joseph(Council Secratry)  
    11.Engineer  
2 IQAC    
    1. Sairam R.( Asst. Prof) Coordinator 
    2. Sudheer Kumar Coordinator, NAAC Steering Committee 
     
    3. Dr. Linesh J Member
    4. Vidya S. Chandran Member
    5. Dr. Rohit K. Raj Member
    6. Dr. Sajith M. Member
    7. Deeshma M.P. Member
    8. Seena P.C. Member
    9. Sumesh A.K. Member
    10.Krishnan A. V. Adminstrative officer
    11.T. N. Ravi Member,Local society
    12.Prashob P.S. College Union Chairman
    13,Abdul Rasheed Member Alumini
    14.Dr.K M.Jose Member StakeHolder
       
4 College Development Committee    
    1.District Collector Chairman
    2.Principal Secratry,Trasurer
    3.T N Ravi Nominated Teacher
    4.C Mammu Haji PTA Vice President
    5.Krishnan A V Superintendent
    6.Abdul Rasheed Alumini Cordinator
    7.Exicuetive Engineer PWD  
    8.Jose K. M.  
    9.justin Baby  
    10.P K Jayalakshmi  
    11.Jose Thalachira  
5 College Students Grievance Reddressal Committee    
    1.Principal  
    2 . Staff Advisdor
    3.College Union Secretary  
    4.Sudheer Kumar P Senior Faculty
    5.Dr. Sajith M Senior Faculty
    6. Sumesh A.K. Member
    7. Dr. Rohith K. Raj Member
6 NAAC Steering Committee    
    1.P Sudheer Kumar  Coordinator
    2.Sairam R. Member
    3.Vidhya S. Chandran Member
    4.Seena P. C. Member
    5.Sumesh A. K. Member
    6.Dr.Linesh J. Member
    7.Dr.Rohith K. Raj Member
    8.Dr. K.Rameshan Member
    9.Haris P.M. Member
    10.Krishnan A.V. Member
7 Accommodation Committee    
    1.P Sudheer Kumar(Asst.Prof)  
    2.Sairam R.(Asst.Prof) Convenor
    3.Dr.Linesh J.(Asst.Prof) Member
    4.Sumesh A. K.(Asst.Prof) Member
      Member
8 Purchase Committee    
    1.Dr.Linesh J. Convenor
    2.Sairam R.(Asst.Prof) IQAC Cordinator
    3.Zakkir Section Clerck
    4.Krishnan A. V. Superintendent
    5.Principal  
    6.Vice Principal  
    7.Plan fund Cordinator  
    8.All HOD  
9 Discipline Committee    
    1.Muhammed Jamshad K C(Asst.Prof) Convenor
    2.Sijo Mathew (Asst.Prof) Member
    3.Arun Kumar (Eco)(Asst.Prof) Member
    4.Susmin James(Asst.Prof) Member
    5. Dr. Anish Kumar M. S.(Asst.Prof) Member
       
9 Admission Nodal Officer/Committee Coordinator     
    1. Sreejith T. (Asst.Prof) Convenor
    2. All HoDs Member
    3. Krishnan A. V. (Supt.) Member
    4. Dr. Linesh J. (Asst.Prof) Member
10 Library Committee    
    1. Anil Kumar (Asst.Prof) Convenor
    2. Shijo Mathew (Asst.Prof) Member
    3. Rubya (Asst.Prof) Member
    4. Dr. Linesh J. (Asst.Prof) Member
       
11 Canteen Committee    
    1.Haris P. M. (Asst.Prof) Convenor
    2. Arunkumar (Eng)(Asst.Prof) Member
    3. Dr. Anish Kumar M.S.(Asst.Prof) Member
    4. Zakkir (Office Staff) Member
       
12 PTA Secretary 1.Haris P. M.  
13 College Council Secretary Dr Denny Joseph (Asst.Prof)  
14 Examination Additional Chief Supndt. Sarath S.(Asst.Prof)  
15 National Service Scheme Unit-1 Coordinator Jaseela Thannikkad(Asst.Prof)  
     
16 National Service Scheme Unit-2 Coordinator Sobin M.  
     
17 Hostel Warden-Boys’ Hostel P. Sudheer Kumar  
18 Hostel Warden-Girls’ Hostel Nisha P.  
19 Resident Tutor-Boys’ Hostel Arun Kumar (Eco)  
20 Resident Tutor-Girls’ Hostel Rubiya(Asst Proff)  
21 Walk With the Scholar Coordinator Shoukat Ali  
22 Student Support Programme Coordinator Sarath S.  
     
23 ASAP Coordinator Rakesh R.  
24 UGC Cell Coordinator Arun Kumar (Eco)  
25 Punching Nodal Officer Sreejith T.  
26 KIFBI Coordinator Dr Rohit K. Raj  
27 RUSA Coordinator Dr Linesh J.  
28 AISHE Coordinator Sairam R.  
29 Scholarship Nodal Officer Deeshma M. P.  
30 ORICE/EDUSAT Coordinator Arun Kumar C S (Eng)  
31 Heritage Museum Coordinator P. Sudheer Kumar  
32 FLAIR Programme Coordinator Dr Linesh J.  
33 Union Election Returning Officer    
34 College Union Adviser    
35 Staff Adviser    
36 College Magazine Editor    
37 Placement Cell Coordinator Vijeesh M.V.  
38 Alumni Coordinator Sumesh A. K.  
39 VET Dr Rohit K. Raj  
40 College Cooperative Society Secretary Susmin James  
41 NCC ANO Dr. Denny Joseph  
42 Academic and Administrative Audit Dr. Sajith  
43 PRO to IQAC Sarath S.  
44 CCSS Coordinator Dr. Sajith  
45 NRC/Website Management,Internet Lab Dr.Anish Kumar M. S.  
     
46 INFLIBNET Sreejith T.  
47 Language Lab Arun Kumar C S (Eng)  
48 Ethics Committee Sijo Mathew  
49 Public Information Officer Sairm R.  
50 Staff Club Secretary Sreejith T.  
51 Plan Fund  Sreejith T. Coordinator
52 Scout Ranger    
53 Internal Committee for differently abled students 1. Sijo Mathew Coordinator
  2. Rakesh R. Member
    3. Suma Balakrishnan Member
    4. Krishna Das (Office Staff) Member
    5. Sreekutty II B.Com Member (Student)
    6. Abhijith Sabastin III BA Eco Member (Student)
    7 Member (Parent)
    8 Member (Parent)
       


Sl No

Name of Clubs

Name of Conveners

1

Anti-Drug Abuse Club

Deeshma M. P.

2

Sahitya Vedi & Bharana Bhasha Samithi

Dr.Rameshan

3

Bhoo Mitra Sena

Sumesh A K

4

Dance Club

Anil Kumar R

5

Debate Club

Ani Mathew

6

Drama Club

Sijo Mathew

7

Entrepreneurship Club

Susmin James

8

Film and Documentary Club

Rakesh R

9

Health and Fitness Club/Fitness Centre

Arun Kumar C S

10

Literary Club

Vidya S Chandran

11

Music Club

Dr.Anish kumar M S

12

Nature/Environment Club

Haris P M

13

Parliamentary Awareness Club

Sobin Varghese M V

14

Quiz Club

Neena M V

15

Science Club

Sreejith T

16

Sports Club

Muhammed Jamshad K C

17

Swacha Bharat

Rubiya K M

18

Tourism Club

Arun Kumar (Eco)

19

Yoga and Meditation Club

Dr.Linesh J

NEWS UPDATES

Transgressing the Boundaries: Literature and History

Research articles are invited for the National Seminar on "Transgressing the Boundaries: Literature and History", Organized by the Department of English, Sponsored by Dep...

College Union Election 2018-19

College Union Election 2018-19 Results Announced...

Revised Accreditation Framework of NAAC: A Rejuvenation of HEIs

Govt. College Mananthavady Organizes a one day workshop on "Revised Accreditation Framework of NAAC: A Rejuvenation of HEIs"...

CINEPHILIA - Inter Department Short Film Competition

Inter Department Short Film Competition Organized by Film Club & Asadi College Union...

Inauguration of new Academic block, Library, Heritage Museum and Open Auditorium

Dr. K.T. Jaleel, Hon. Minister for Higher Education Inaugurated the new Academic block, Library, Heritage Museum and Open Auditorium on 09/07/2019...

See More

EVENTS

"Into Plato's Cave", A Course in Film Appreciation, Organized by Department of English and Supported by IQAC....

National Seminar on "Transgressing the Boundaries: Literature and History", Organized by the Department of English, Sponsored by Department of Collegi...

See More